Szanowni Państwo, Drogie Opiekunki i Opiekunowie
Wczoraj późnym wieczorem zostało ogłoszone nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, zgodnie z którym od 27.03.2020r. uchyla się w § 2 w ust. 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.
A właśnie ten § 2 w ust. 6 pkt 1 rozporządzenia z 20.03.2020r. stanowił, że obowiązku kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub państwie sąsiadującym przez osobę wykonującą czynności zawodowe w tych państwach.
Oznacza to, że wszyscy pracownicy tzw. przygraniczni????, ale również pracownicy delegowani, którzy regularnie przekraczali granicę np.: polsko-niemiecką (niekiedy Straż Graniczna uznawała te osoby za przekraczające granicę w ramach czynności zawodowych) od najbliższego piątku, 27.03.2020r. będą zobowiązani do:
1) przekazania funkcjonariuszowi Straży Granicznej informacji o:
a) adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
b) numerze telefonu do kontaktu z tą osobą;
2) odbycia, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, trwającą 14 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
‼️‼️‼️ Nadal bez obowiązku odbycia kwarantanny granice przekraczać mogą: ‼️‼️‼️
- załogi statku w rozumieniu przepisów o bezpieczeństwie morskim lub załogi statku powietrznego w rozumieniu Prawa lotniczego,
- kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowy transport kombinowany w rozumieniu przepisów o transporcie drogowym,
- kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego w rozumieniu przepisów o transporcie drogowym powracający z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy:
a) w celu odbioru odpoczynku, o którym mowa w rozporządzeniu (WE) nr 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b) po odebraniu za granicą odpoczynku oraz po przerwie w świadczeniu pracy w okolicznościach wskazanych w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców.